Ecke links Ecke rechts
Header Pic   Header Pic
Header Pic  Pfeil Header Pic
Header Pic
Start
O szkole
Zainteresowania i uzdolnienia
Kalendarz 2019/2020
Dyrektor informuje
Rekrutacja 2020/2021
Wywiadówki
Dzwonki
Kontakt
Szukaj
Linki
Innowacje pedagogiczne
Rada Rodziców
Przetargi

Wycieczka klas VII i VIII do teatru - Dziady cz. II PDF Drukuj Email
Wpisał: K.Stobnicki   
23.02.2020.
maski_anim.gif

  SP
Wycieczka klas VII i VIII do teatru na spektakl "Dziady cz. II" Adama Mickiewicza
17 stycznia 2020
>>> więcej <<<


 
  
   17 stycznia 2020 r. uczniowie klas VII oraz VIII pod opieką nauczycieli języka polskiego oraz p. K. Wilczyńskiego i p. O. Awakowicz  wyjechali autokarem do sali teatralnej w Kinie Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego 19 we Wrocławiu na przedstawienie teatralne „Dziady cz. II’’ Adama Mickiewicza w wykonaniu Teatru Współczesnego. Utwór był wcześniej omawiany na lekcjach języka polskiego przez wszystkich uczniów klas VII i VIII, więc głównym celem wyjścia edukacyjnego było kształtowanie umiejętności odbioru spektaklu oraz interpretacja dramatu.
  Program obejmował odbiór teatralny  utworu „Dziady cz. II”, który był analizowany podczas lekcji języka polskiego w klasach VII oraz klasach VIII. Stanowił więc doskonałą okazją do przypomnienia i utrwalenia fabuły, wątków, bohaterów oraz motywów zawartych w dziele Mickiewicza. Ponadto był powtórką literacka do egzaminu ósmoklasisty.
  Odbiór dzieła teatralnego jest jednym z wymagań zawartych w podstawie programowej z języka polskiego dla II etapu edukacyjnego. Twórcy Teatru Współczesnego w nowoczesnej inscenizacji oddali smak i siłę pamiętnego tekstu „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”, przekładając je na wrażliwość młodego widza. Skupienie, ale i żywioł energii aktorskiej połączone z wyrazistymi elementami scenografii i ciekawym aranżem piosenek tworzyły kameralne widowisko, będące nową propozycją dzisiejszego czytania rodzimej klasyki.
  Główne cele wyjścia edukacyjnego zostały zrealizowane. Uczniowie wzięli udział w działaniach kulturalnych proponowanych przez teatr, jednocześnie mieli okazję wdrażanie się do interpretacji literackich form dramatycznych. Ponadto została stworzona możliwość alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Siódmoklasiści i ósmoklasiści poznali twórczość Mickiewicza w odsłonie teatralnej, przypomnieli sobie treść obowiązkowej lektury „Dziady cz. II’’, definiowali dramat jako rodzaj literacki. Przedstawienie było okazją do analiza postaw życiowych bohaterów oraz oceny postępowania postaci.
  Przeprowadzone rozmowy  z uczniami oraz napisane przez nich recenzje spektaklu teatralnego świadczą o właściwej interpretacji dzieła literackiego, uczniowie odwoływali się w swoich wypowiedziach do kwestii: winy i kary, braku miłosierdzia wobec bliźnich, okrucieństwa, ludowej sprawiedliwość i pogańskich wierzeń. Ósmoklasiści wyrazili chęć udziału w kolejnych wyjściach kulturalnych. Potrafili dokonać oceny inscenizacji pod względem walorów muzycznych widowiska, jak również scenografii, choreografii oraz gry aktorskiej.
  Przewidywane w programie profilaktyki uniwersalnej efekty podjętych działań zostały osiągnięte. Uczniowie klas VII, VIII  ZSP w Bielanach Wr.
- rozwijali zainteresowania  humanistyczne,
- uczestniczyli  w działaniach kulturalnych proponowanych przez teatr,
- wdrażali się do odbioru i interpretacji dzieł literackich,
- utrwalali  twórczość Adama Mickiewicza,
- mieli możliwość utrwalenia treści lektury obowiązkowej „Dziady cz. II”  A. Miciewicza,
-  poszerzali wiedzę z zakresu teatrologii,
- doskonalili umiejętność analiza postaw życiowych bohaterów literackich,
- kształtowanie umiejętności wyrażania własnej opinii po obejrzanym spektaklu,
- kształcili umiejętność redagowania recenzji teatralnej,
- klasyfikowali  utwory literackie pod względem występujących w nim motywów, np. winy i kary, braku miłosierdzia wobec bliźnich, okrucieństwa, ludowej sprawiedliwość.

Anna Lipińska

1.
121.jpg
2.
122.jpg
3.
123.jpg

Zmieniony ( 23.02.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Header Pic
left unten right unten
© 2020 Zespół Szkolno Przedszkolny im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.