Header Pic  Pfeil Header Pic

23.02.2020.
maski_anim.gif

SP
Wycieczka klas VII i VIII do teatru na spektakl "Dziady cz. II" Adama Mickiewicza
17 stycznia 2020

17 stycznia 2020 r. uczniowie klas VII oraz VIII pod opieką nauczycieli języka polskiego oraz p. K. Wilczyńskiego i p. O. Awakowicz  wyjechali autokarem do sali teatralnej w Kinie Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego 19 we Wrocławiu na przedstawienie teatralne „Dziady cz. II’’ Adama Mickiewicza w wykonaniu Teatru Współczesnego. Utwór był wcześniej omawiany na lekcjach języka polskiego przez wszystkich uczniów klas VII i VIII, więc głównym celem wyjścia edukacyjnego było kształtowanie umiejętności odbioru spektaklu oraz interpretacja dramatu.
  Program obejmował odbiór teatralny  utworu „Dziady cz. II”, który był analizowany podczas lekcji języka polskiego w klasach VII oraz klasach VIII. Stanowił więc doskonałą okazją do przypomnienia i utrwalenia fabuły, wątków, bohaterów oraz motywów zawartych w dziele Mickiewicza. Ponadto był powtórką literacka do egzaminu ósmoklasisty.
  Odbiór dzieła teatralnego jest jednym z wymagań zawartych w podstawie programowej z języka polskiego dla II etapu edukacyjnego. Twórcy Teatru Współczesnego w nowoczesnej inscenizacji oddali smak i siłę pamiętnego tekstu „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”, przekładając je na wrażliwość młodego widza. Skupienie, ale i żywioł energii aktorskiej połączone z wyrazistymi elementami scenografii i ciekawym aranżem piosenek tworzyły kameralne widowisko, będące nową propozycją dzisiejszego czytania rodzimej klasyki.
  Główne cele wyjścia edukacyjnego zostały zrealizowane. Uczniowie wzięli udział w działaniach kulturalnych proponowanych przez teatr, jednocześnie mieli okazję wdrażanie się do interpretacji literackich form dramatycznych. Ponadto została stworzona możliwość alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Siódmoklasiści i ósmoklasiści poznali twórczość Mickiewicza w odsłonie teatralnej, przypomnieli sobie treść obowiązkowej lektury „Dziady cz. II’’, definiowali dramat jako rodzaj literacki. Przedstawienie było okazją do analiza postaw życiowych bohaterów oraz oceny postępowania postaci.
  Przeprowadzone rozmowy  z uczniami oraz napisane przez nich recenzje spektaklu teatralnego świadczą o właściwej interpretacji dzieła literackiego, uczniowie odwoływali się w swoich wypowiedziach do kwestii: winy i kary, braku miłosierdzia wobec bliźnich, okrucieństwa, ludowej sprawiedliwość i pogańskich wierzeń. Ósmoklasiści wyrazili chęć udziału w kolejnych wyjściach kulturalnych. Potrafili dokonać oceny inscenizacji pod względem walorów muzycznych widowiska, jak również scenografii, choreografii oraz gry aktorskiej.
  Przewidywane w programie profilaktyki uniwersalnej efekty podjętych działań zostały osiągnięte. Uczniowie klas VII, VIII  ZSP w Bielanach Wr.
- rozwijali zainteresowania  humanistyczne,
- uczestniczyli  w działaniach kulturalnych proponowanych przez teatr,
- wdrażali się do odbioru i interpretacji dzieł literackich,
- utrwalali  twórczość Adama Mickiewicza,
- mieli możliwość utrwalenia treści lektury obowiązkowej „Dziady cz. II”  A. Miciewicza,
-  poszerzali wiedzę z zakresu teatrologii,
- doskonalili umiejętność analiza postaw życiowych bohaterów literackich,
- kształtowanie umiejętności wyrażania własnej opinii po obejrzanym spektaklu,
- kształcili umiejętność redagowania recenzji teatralnej,
- klasyfikowali  utwory literackie pod względem występujących w nim motywów, np. winy i kary, braku miłosierdzia wobec bliźnich, okrucieństwa, ludowej sprawiedliwość.

Anna Lipińska

Zmieniony ( 23.02.2020. )